Menu

Blo k g nie tylko czekoladowy

O pisarstwie i innych rzeczach

Top 25 porad o szczęśliwym życiu ( czyli długie kazanie Julki)-9

blognietylkoczekoladowy
Witam. Dziś 9 część cyklu- o zdrowiu. Pozdrowienia dla wszystkich chorujących i zdrowych. Do następnego. Bywajcie.
#9- Dbaj o zdrowie
" Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz" - chyba każdy zna tą słynną fraszkę Jana Kochanowskiego ( trzeba przyznać, że znał się facet na życiu). Lecz czy każdy z Nas zna prawdziwą wartość zdrowia? Niejeden człowiek- po nieszczęśliwym wypadku żałuje, że nie pomyślał kilka razy, zanim skoczył na główkę, jechał z zawrotną prędkością i miał wypadek lub go potrącił samochód, itp. Jeżeli jesteś zdrowy- ciesz się, dbaj o ten dar. Odżywiaj się zdrowo, dokarmiaj odpowiednio ducha i ciało, ruszaj się, przemyśl temat zdrowia. Te małe i niepozorne kroki polepszą twoje zdrowie, będziesz silniejszy, Twe samopoczucie bedzie lepsze.
Ważna jest także dbałość o zdrowie psychiczne. Dbaj o nie, rozmawiaj z bliskimi Ci osobami, pójdź do psychologa i porozmawiaj z nim, gdy masz jakiś problem, rozmyślaj, jak możesz dany problem rozwiązać . Polecam także czytanie książek typowo o psychologii i rozwoju osobistym, na przykład autorstwa znanego na całym świecie Stephena Coveya. Warto cieszyć się zdrowiem. Czytelniku, ciesz się tym darem i nie próbuj go stracić w idiotyczny sposób. No chyba, że przez resztę życia chcesz być sparaliżowany, ciężko chory i zdany na łaskę bliskich. Powodzenia!

Top 25 porad o szczęśliwym życiu ( czyli długie kazanie Julki)-8

blognietylkoczekoladowy
Witam w szczególnie ważnym dla Polski dniu 100- lecia odzyskania niepodległości. Dziś 8 część topu. Zapraszam, i niech Polska zawsze będzie niepodległa. Pozdrawiam.
#8- Pracuj nad duchem
Każdy codziennie gdzieś biegnie. Do swoich spraw, swoich zajęć, swoich problemów. Skutki tego szalonego wyścigu są różne. Jeden wychodzi dobrze, udaje mu się, ma dobrą pracę, zarabia kokosy, stać go na wszystko. Drugi , niestety, zachoruje na depresję, będzie mu czegoś w życiu brakowało, straci sens swojego życia, pogubi się w tym gąszczu. Jest to skutek pewnego zaniedbania. Czego?- ducha.
Dusza przypomni o swoim istnieniu, gdy ją zaniedbasz, Czytelniku. Ludzie są tak pochłonięci codziennym życiem, że zapominają o tym ważnym czymś, co tak często daje się we znaki, gdy tu tyle jest spraw na głowie. Bądź w zgodzie ze swoim duchem, bez względu na wiarę. Medytuj, módl się, pytaj się swojej duszy, swojego sumienia Czy dobrze robię? Czy wszystko jest w porządku? Potem jej słuchaj, bo doradzi. Medytuj, módl się- to oczyści Twą duszę i umysł, będziesz spokojny, pod warunkiem, że będzie to regularne. W epoce atomu warto analizować swoją duszę, i żyć z nią w zgodzie, by być szczęśliwym. Wciel to do swojego życia. Powodzenia!

Mały szary człowiek

blognietylkoczekoladowy
Witam wieczorową porą. Opublikuję teraz ten tekst z wakacji, o którym mówiłam we wpisie Powracam. Siedziałam sobie nad tym tekstem w sumie 2 miesiące, i sama nie wiem, jaki jest rezultat. Po raz pierwszy nie wiem, co napisałam. Nie przedłużając- zaczynam. Pozdro.
Mały szary człowiek
1. Razu pewnego, żył sobie mały człowiek,
Od innych niczym praktycznie się nie różnił.
Był mały, jak inni, szary- jak inni.
Szary w świecie kolorowych fleszy.
A mały w świecie wielkich rozmiarów.
2. Żył sobie raz człowieczek w mieście bardzo wielkim.
Jego życie było jasne jak kolory fleszy.
Był chciwy i głupi, przez wszystkich podziwiany.
Miał się świetnie, wręcz idealnie, zdrowy był i piękny, 
Lecz mały w ludzkim mniemaniu.
Nikt temu nie zaprzeczy.
3. Dziś cały świat jest taki.
Dziś nikt nie chce być szary.
Każdy jednego pożąda.
Każdy jednego chce.
Blask fleszy rośnie z każdym dniem.
4. Nikt temu nie zaprzeczy.
Każdy rozumie to, im jest starszy.
Każdy to bardziej ogarnia.
Każdy wie o tym lepiej.

Top 25 porad o szczęśliwym życiu ( czyli długie kazanie Julki)- 7

blognietylkoczekoladowy
Witam, Moi Drodzy, w Uroczystość Wszystkich Świętych. Zmęczeni po jeździe od cmentarza do cmentarza, pogrążeni w smutku, modlitwie i zadumie, przeczytajcie wpis, 7 z 25-cio częściowego cyklu. Zapraszam. 
#7- Nie gap się w komórkę
Lekarze i naukowcy mówią jasno- przed ekranem telewizora, telefonu, komputera, tabletu, powinno się siedzieć tylko 2 godziny w ciągu dnia. Dużo osób z mojego otoczenia używa tych przedmiotów prawie przez cały dzień. No cóż, ja też spędzam trochę czasu z elektroniką. Ale staram się mniej patrzeć i ekran i więcej czytać, bądź słuchać muzyki, rozwijać się. A może by ten czas wykorzystać inaczej? Może warto w międzyczasie odpocząć, popracować, spędzić czas z bliskimi? Na to zawsze powinien być czas. Smutni są Ci  ludzie, uzależnieni od elektroniki, smutni są ich bliscy i przyjaciele. Uzależnienie to nie przelewka. Warto poświęcić czas na rozwinięcie się. 
Czytelniku, jutro spędź 2 godziny przy elektronice. Potem zrób coś twórczego, odpocznij. Zadaj sobie pytanie : " Po co spędzam tyle czasu przy elektronice? Jaki jest tego sens?" . Odłóż komórkę po przeczytaniu wpisu. Wyłącz komputer. Po obejrzeniu odcinka ulubionego serialu wyłącz telewizor. Dziś już nie zarywaj nocki na oglądanie YouTube'a. Odpocznij, a twój umysł sam Ci podziękuje. Przed nauką nie przeglądaj Internetu, bo za bardzo Cię to wciągnie i nie będziesz chciał przestać. Tą zasadę też warto zastosować w praktyce. Liczę, że się to uda. Warto się przyłożyć, skutki się ukażą, a Ty będziesz zaskoczony. Powodzenia! 

Top 25 porad o szczęśliwym życiu ( czyli długie kazanie Julki)-6

blognietylkoczekoladowy
Witam, Moi Drodzy, Moi Kochani, w wtorkowy wieczór. Dziś 6- ta część. Dzięki za prawie 80 odwiedzin na blogu, od kiedy zaczął się rozkręcać. Niech ta liczba będzie 10 razy większa! Komentujcie tu lub na FB, udostępniajcie, czytajcie, przekazujcie dalej. Ja zaczynam. Serdeczne pozdrowienia. 
#6- Znajdź swoich ludzi ( lub zaprzyjaźnij się ze sobą)
Jan Kochanowski pisał, że żywot bez przyjaciół jest jak więzienie. Człowiek, który nie ma swoich zaufanych ludzi, jest biedny. Czasem nie chce, czasem z przyczyn, które zgotowało życie, woli trzymać się na uboczu. Rożnie bywa. Ale warto mieć chociaż jednego przyjaciela, zaufanego człowieka, z którym można płakać, jak i śmiać się, szczerze rozmawiać przez pół nocy, pomagać sobie, wspierać się być blisko. Jednak, tak jak wszyscy wiemy, najlepszym przyjacielem jest  czasem człowiek sam dla siebie. Przyjaźniąc się z kimś lub ze samym sobą, będziesz, Czytelniku, szczęśliwy. Można mieć i wielu przyjaciół, ale najlepiej być w przyjaźni z samym sobą. Gdy wszystko  wokół zawiedzie, gdy nikt Cię nie zrozumie, warto usiąść w swojej bezpiecznej przystani, w samotności, zastanowić się, czemu jest tak, a nie inaczej, jak to się wszystko dzieje, po co, dlaczego, wysunąć twierdzenia, argumenty, wnioski. I cieszyć się, oczyścić sumienie, choć z przyjaciółmi też oczywiście warto.
Znajdź swoich przyjaciół, swoich ludzi. Lecz pamiętaj- wybieraj mądrze, liczy się jakość, nie ilość. Lepiej mieć 1-3 najlepszych przyjaciół, niż 60 fałszywców, ludzi głupich, o których wspominałam kilka odcinków temu. Tą zasadę wciel do swojego życia. Powodzenia!
 

© Blo k g nie tylko czekoladowy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci